AktualnoZanimivostiZdravje

Šokantna razkritja in druga resnica o kemoterapiji

Raziskovalna skupina pod vodstvom dr. Pitra Nelsona iz raziskovalnega centra za raka Fred Hutchinson v Seattlu je 5. avgusta 2012 v strokovni reviji Nature Medicine objavila znanstveni članek, rezultati njihove raziskave pa so bili za mnoge šokantni … Raziskave so namreč pokazale, da kemoterapija ne uničuje rakavih celic, ampak dejansko spodbuja njihovo pospešeno delitev, pospešuje rast primarnega tumorja, njegovo lokalno širjenje na zdrava tkiva in diseminacijo (metastaziranje) v oddaljene dele telesa.

Predmet raziskave so bili solidni maligni tumorji, kot so tumorji dojke, pljuč, debelega črevesa, prostate in trebušne slinavke, citostatski tretma rakavih celic navedenih tumorjev pa je bil izveden:

  • In vitro: Kultura rakavih celic v epruveti in
  • In vivo: Solidni tumor, obkrožen z zdravim tkivom.

V obeh primerih so bile rakave celice izpostavljene isti vrsti in količini citostatikov.

V in vitro različici so citostatiki uspešno uničili rakave celice v epruveti. Vendar pa so solidni maligni tumorji, obdani z zdravim tkivom, na kemoterapijo reagirali nepričakovano. V začetni fazi citostatskega tretmaja je prišlo do delne regresije (zmanjšanja) tumorja. Toda nadaljevanje zdravljenja s citostatiki je vodilo do napredovanja bolezni: pospešene delitve rakavih celic, rasti primarnega tumorja, infiltracije v okolna zdrava tkiva in širjenja metastaz v oddaljene dele telesa.

Raziskovalci so ugotovili, da zdrava tkiva okrog tumorja reagirajo na citostatsko zdravljenje, zlasti fibrotično tkivo. Fibroblasti v normalnih pogojih proizvajajo beljakovine, kolagen in hijalin, ki so materiali za gradnjo vlaknatega tkiva. Izdelek fibroblastov je tudi beljakovina z imenom WNT16B.

Proizvodnja te beljakovine se pod vplivom citostatikov močno poveča. Več kot je citostatikov, več je beljakovine WNT16B – celo do 30-krat več kot v normalnih razmerah v telesu, ko ni prisotnih onkoloških strupov. Prav ta beljakovina je odgovorna za odpornost malignih celic na kemoterapijo in hkrati spodbuja pospešeno delitev rakavih celic. To vodi do hitrejše rasti primarnega tumorja, njegovega lokalnega širjenja na zdrava tkiva in metastaziranja v oddaljene dele telesa.

Delna regresija solidnega tumorja na začetku kemoterapije je posledica tvorbe relativno majhne količine beljakovine WNT16B. Z nadaljevanjem kemoterapije in povečevanjem odmerkov citostatikov pa se proizvodnja beljakovine WNT16B močno poveča. Ta beljakovina nato oblikuje do 20-krat debelejši fibrinski ovoj okoli rakavih celic, ki jih ščiti pred uničenjem.


Tekst je zgolj informativnega značaja, za vsako spremembo zdravljenja se posvetujte s svojim zdravnikom!

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE