Občina Logatec bo v primeru vnovične pandemije ravnala v skladu s predpisi v dobro ljudi, v skladu s spoštovanjem Ustave, konvencije in ostalih določb
Vprašanje iz javnega pisma predsednice Društva za srečno življenje Belis, ga. Iviliane Belis:
Kako boste odgovorni, zaposleni na ključnih mestih v državi, ravnali tokrat, v primeru, da WHO spet razglasi pandemijo – ali boste podprli pravico ljudi do svobodne izbire glede cepljenja, kot to določa člen 16 Ustave ali boste podprli zahteve WHO po obveznem cepljenju, tudi prisilnem, kar bi po Kazenskem zakoniku lahko predstavljalo kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja ali pravic, prisiljenja in povzročitve telesne poškodbe?
Odzvala se je tudi občina Logatec, v imenu župana Berta Menarda je odgovor poslala ga. Nevenka Malavašič:

Spoštovani.
Občina Logatec bo v opisanem primeru, ravnala v skladu s predpisi v dobro ljudi.
V skladu s spoštovanjem Ustave, konvencije in ostalih določb.
Lepi pozdravi,
Mag. Nevenka Malavašič, oddelek za družbene dejavnosti
V Društvu Belis so pripravili repliko na odgovor, katerega objavljamo v nadaljevanju:
“V skladu s predpisi v dobro ljudi!”
Zveni znano? Dobra misel!
Kot bi nekdo obljubljal raj na Zemlji s trajnostnim razvojem …
Spoštovana gospa Malavašič,
V vašem odgovoru na pismo predsednice Društva za srečno življenje Belis ste navedli, da bo Občina Logatec v primeru nove epidemije delovala “v skladu s predpisi v dobro ljudi.” Vaš odgovor podpira humanitarni program v Sloveniji, vendar odpira ključna vprašanja. Zdi se, da se predpisi pogosto usklajujejo s splošnimi državnimi in globalnimi smernicami, ki ne upoštevajo vedno lokalnih potreb prebivalcev ali vsaj ne prebivalcev občine Logatec.
Ustava Republike Slovenije v 72. členu določa pravico do zdravega življenjskega okolja, za katero mora poskrbeti država. Ta pravica določa zakon, ne cilji Agende 2030 iz tujih finančnih zahtev, kot jih trenutno evidentno izvajate v občini. Čeprav 8. člen Ustave navaja, da se mednarodne pogodbe uresničujejo neposredno, 9. člen jasno zagotavlja lokalno samoupravo, ne pa (samo)uprave globalističnega investicijskega financiranja. Županova neformalna zaveza k financiranju projektov, ki niso v skladu z nacionalnimi programi in interesi Republike Slovenije, se ne more niti se ne sme nadrejati ustavno zagotovljenim pravicam prebivalcev, razen v primeru prisege Župana neformalnim deklarativnim zavezam in posredno, zaradi kolizije interesov, zanemarjanju ustave in zakona.
Nacionalni program Republike Slovenije mora imeti ne samo prednost, kot določa Zakon o varstvu okolja (ZVO), marveč je zakonsko obvezen. Zelena agenda, cilji trajnostnega razvoja v Sloveniji niso uzakonjeni, čeprav jih EU uvaja v svojih uredbah. Vendar je tudi tukaj v pogodbi EU s Slovenijo določena subsidiarnost pravnega reda. Čeprav je v veljavi prenovljeni zakon (ZVO-2A), se zdi, da ta krši načela nacionalne suverenosti. Po 47. členu ZVO mora nacionalni program varstva okolja sprejeti Državni zbor, vključevati pa mora cilje, usmeritve in strategijo za najmanj 10 let ter biti usklajen z nacionalnimi programi na drugih področjih. Trenutna zakonodaja na prikrit način uvaja cilje resolucij, ki nimajo pravne veljave in niso zakoni, uredbe ali odloki. Zato menimo, da spreminjanje zakonodaje na škodo prebivalcev občine, kar je razvidno iz finančnih tabel javnih razpisov, predstavlja kršitev ustavno zaščitenih pravic do zasebne lastnine iz 33. člena Ustave. Člen 155 Ustave prepoveduje poslabšanje pravnega položaja posameznikov, vendar se zdi, da občina z ukrepi institucionalizira zasebne interese, kar vpliva na lastninsko pravico prebivalcev.
Vaša trditev, da občina deluje “v skladu s predpisi v dobro ljudi,” postavlja prednost pred ustavnimi pravicami prebivalcev. Ukrepi, čeprav formalno zakoniti, ne prinašajo dejanskih koristi ljudem in lahko vodijo v zanemarjanje njihovih resničnih potreb. Javni razpisi Občine Logatec razkrivajo nesorazmerje med sredstvi, namenjenimi ciljem globalne Agende 2030, in tistimi, namenjenimi dejanskim potrebam prebivalcev Logatca:
Razpisni projekti povezani z UN SDG 17. cilji:
Oskrba s pitno vodo v porečju Ljubljanice | 14,500,000 |
Izboljšanje naravovarstveno pomembnih delov travišč in barjanskih površin na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju | 5,788,141 |
Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Ljubljanice | 838,975 |
Skupaj | 21,127,116 |
Razpisni projekti za občinske potrebe prebivalcev in občine:
Novogradnja enote vrtca Kurirček | 2,110,000 |
Izgradnja dnevnega centra v Domu starejših občanov Logatec | 1,275,000 |
Ureditev ceste, izgradnja hodnika za pešce in krožnega križišča Logatec – priključek Logatec | 855,173 |
Skupaj | 4,240,173 |
Zavedamo se, da so zgoraj omenjeni zneski razpisnih projektov kapljica v morje glede na dejanske številke v Občini Logatec. Kljub vsemu številke jasno pokažejo občinsko politiko. Razlika med sredstvi za globalne in lokalne projekte je zelo problematična. Zdi se, da občina daje prednost globalnim ciljem pred neposrednimi potrebami prebivalcev, kar vzbuja dvom, ali vaša izjava o delovanju “v dobro ljudi” odraža resnične interese občanov in izpolnjuje zahteve 120/2 člena Ustave ter zapostavljanje 72. člena Ustave Republike Slovenije.
Če pa dodamo še povprečnino za leto 2024, ki znaša 700 evrov na prebivalca, je Občina Logatec ob približno 14,000 prebivalcih prejela od države dodatno še okoli 9,800,000 evrov. V razpisnem proračunu na vaši spletni strani je razvidno le 4,240,173 evrov za projekte in razvoj občine.
Vezano na vaš kratki odgovor, ki v sebi skriva globoko misterioznost vas pozivamo, da se osredotočite na resnične potrebe lokalne skupnosti in zagotovite skladnost vaših ukrepov z ustavo in zakoni Republike Slovenije.
V pričakovanju odgovora vas prijazno pozdravljamo!
Po pooblastilu predsednice
Pripravil: Mag. Mihael Bellis, univ. dipl. teol.
Spec. IUS Academy CIC
S spoštovanjem,
Društvo za srečno življenje Belis
Ljubljana, 12. september 2024