Jelena Dimitrijević: Kaki, jesenski sadež za krepitev zdravja + 4x RECEPT
Kaki zagotovo ne sme manjkati na našem jesenskem jedilniku. Sadež bogov (njegovo botanično ime Diospyros kaki v stari grščini pomeni “hrana za bogove”) s svojim sočnim oranžnim videzom in sladkim okusom nas omamno privlači, da ugriznemo vanj. Lahko ga jemo svežega (v tem primeru ga ne mešamo z drugimi živili), suhega ali kuhanega. Predstavljamo vam nekaj načinov uporabe tega slastnega sadeža, njegove zdravilne lastnosti in nekaj receptov za božanske kakijeve jedi, s katerimi si lahko čudovito popestrite jesenske dni.

Kaki v kulinariki
Lahko se uporablja v različnih želejih, pijačah, pitah, currijih in pudingih. Mehke sorte (npr. “tipo”) jemo z žličko, trde (tako imenovani “kaki vanilija”) pa narežemo na krhlje ali jih jemo kot jabolko. Kaki lahko olupimo ali pa tudi ne – če pojemo veliko sadežev naenkrat, je lupino bolje odstraniti, sicer lahko zaradi grobih vlaknin in taninov draži črevesje in oteži prebavo.
Kaki je bogat z vlakninami, antioksidanti, vitamini in minerali. Poleg tega, da ga zaužijemo, ga lahko uporabljamo tudi kot anti-celulitni piling (zmešamo ga skupaj s kavnimi zrnci in se trikrat na teden masiramo na prizadetih delih, nato pa se stuširamo) ali kot masko za obraz. Odličen je tudi za športnike, saj zelo dobro hidrira in krepi energijo.
Domovina kakija in rastišča
Drevesa kakija vzgajajo že več kot tisočletje na Kitajskem, ki je njegova domovina, bolj natančno prihaja iz gora centralne Kitajske, od koder se je razširil na Japonsko, Korejo, Ameriko in še daleč naprej. Obstaja vsaj 2000 različnih sort kakija. V Evropo so ga prinesli okoli leta 1870 in od tedaj ga pridelujejo povečini v sredozemskih državah. V naše Primorje so kaki prinesli v letih pred prvo svetovno vojno. Največ ga pridelajo v Strunjanski dolini, kjer vsako leto v začetku novembra priredijo Praznik kakijev. Večinoma raste v krajih skupaj z breskvami in vinsko trto.

Drevesa kakija so odporna na škodljivce in jih zaradi tega ni treba škropiti s kemičnimi pripravki, kar je še dodatno ugodno za naše zdravje in naravo. Nezreli sadeži so zelo trpkega okusa in niso užitni. Vedno jih je treba pustiti, da dozorijo, se umed(en)ijo. Lahko jih shranjujemo dlje časa, tudi več mesecev od nabiranja, če jih nezrele skladiščimo v kleti ali na balkonu do 1 stopinje Celzija (ne smejo zmrzniti). Ko jih želimo zaužiti, izberemo najbolj oranžne, jih zapremo v vrečko skupaj z jabolkom ali banano in počakamo, da se umed(en)ijo (cel sadež mora biti mehak).
Zdravilne lastnosti
V enem kakiju (približno 170 g) je 118 kcal, 31 g ogljikovih hidratov, 1 g beljakovin, 0,3 g maščob, 6 g vlaknin ter veliko vitaminov in mineralov (A, C, E, K, B1, B2, B6, B9, železo, kalcij, kalij, krom, baker, mangan, magnezij, fosfor, jod, selen). Poleg vitaminov in mineralov vsebuje tudi posebne rastlinske snovi, kot so tanini, flavonoidi in karotenoidi, ki izjemno pozitivno vplivajo na zdravje. Ne samo sadež, temveč tudi listje kakija vsebuje koristne snovi (vitamin C, tanine, vlaknine), zato ga uporabljajo v terapevtskih čajih.
Od antioksidantov vsebuje tudi galokatekine in ketekine, ki preprečujejo vnetja in infekcije, ter veliko vlaknin, ki ugodno vplivajo na prebavo. Zreli plodovi vsebujejo 12 do 18 % sladkorjev (glukoza, fruktoza, arabinoza in malo saharoze). Kaki krepi delovanje črevesja, imunskega sistema, ureja prebavo, odličen je za zdravje srca in ožilja, zaradi veliko antioksidantov preprečuje poškodbe na celični ravni in različne kronične bolezni, deluje anti-kancerogeno, čisti jetra in ledvice, zmanjšuje vnetja, utrujenost, izboljša odziv na stres, odličen pa je tudi za zdravje oči.
Recepti s kakijem:
Enostaven kakijev posladek
Sestavine:
- 6 zrelih kakijev sorte tipo
- 2-3 jušne žlice 100 % kakava ali rožiča v prahu
Postopek:
Obe sestavini zmešamo v blenderju. Na vrh lahko potresemo še kakavova zrna ali suhe murve. Za vanilijevo različico dodamo ½ čž vanilije v prahu in ½ čž cimeta namesto kakava ali rožiča. [Vir]
Presna kakijeva torta
Sestavine za spodnjo plast:
- 2 skodelici mandljev
- ¼ žličke burbonske vanilije v prahu
- ščepec nerafinirane soli
- 13 mehkih datljev, za pol ure namočenih v mlačni vodi
- 2 jušni žlici 100 % kakava v prahu
- 2-3 žlice vode
Postopek:
Vse sestavine zmešamo v mešalniku, da dobimo konsistenco testa. Testo z roko potiskamo na dno modela za torto premera približno 21-22 cm. Prej tortni model prekrijemo s peki papirjem.
Sestavine za srednjo plast – limonina krema:
- 2 skodelici indijskih oreščkov, prej namočenih čez noč
- 5 žlic limoninega soka
- naribana limonina lupinica (bio limone)
- 3 čajne žličke nerafiniranega agavinega ali javorjevega sirupa
- ščepec nerafinirane soli
- 1 skodelica vode
- 1 dl hladno stisnjenega kokosovega olja
- 25 g rastlinskih beljakovin Sunwarrior z okusom vanilije
Namig: Presne Sunwarrior beljakovine bodo maso rahlo zgostile, uporabite lahko tudi več (2 merici – 50 g), če želite povečati beljakovinski delež. V tem primeru povečajte količino vode in kokosovega olja. Lahko pa uporabite tudi grahove (nevtralne) beljakovine in dodate več burbonske vanilije.
Postopek: V blender ali močnejši mikser damo najprej indijske oreščke, limonin sok in vodo ter miksamo eno minuto do gladke, svilnate teksture. Nato dodamo še limonino lupinico, agavin nektar in sol ter ponovimo mešanje v mikserju do gladke kreme. Dodamo stopljeno kokosovo olje in Sunwarrior beljakovine z okusom vanilije ter še enkrat dobro premešamo. Limonino kremo prelijemo v model (čez skorjo) in postavimo v hladilnik, dokler se ne strdi toliko, da lahko nanjo dodamo zgornjo plast. Običajno se strdi že po 1–2 urah v hladilniku ali v pol ure v zamrzovalniku. Medtem se lotimo priprave zgornje plasti.
Sestavine za vrhnja plast – krema iz kakijev:
- 2 velika, zrela kakija sorte vanilija
- 2 žlici limoninega soka
- 1 dl kokosovega olja (stopljenega nad paro)
- 1 jušna žlica vlaknin mletega indijskega trpotca, psyllium
Pomembno: kakije prej poskusite, da niso trpki. Biti morajo sladki in sočni.
Postopek:
Najprej jih olupimo, nato jih v blenderju/mikserju zmešamo z limoninim sokom in dodamo še stopljeno kokosovo olje ter vlaknine indijskega trpotca, ki bodo kremo zgostile. Izberite mlet indijski trpotec. Po potrebi lahko povečate količino trpotca do 2 jušni žlici, v kolikor so vaši kakiji mehkejši in je krema bolj tekoča. Ponovno premešamo vse sestavine, nato kremo vlijemo na limonino kremo in postavimo v hladilnik za vsaj 6 do 8 ur. [Vir]
Sladek kakijev kruh
Sestavine:
- 1 in ¼ skodelice zmečkanega kakija (brez lupine)
- 1 jž limoninega soka
- 2 jž jabolčne čežane
- ½ skodelice javorjevega sirupa
- 2 skodelici polnovredne pirine moke
- 1 čž pecilnega praška
- ½ čž sode bikarbone
- ½ čž ingverja v prahu
- ½ čž muškatnega oreščka v prahu
- ½ čž soli
- ¼ – ½ skodelice rozin
- ½ skodelice nasekljanih orehov
Postopek:
Pečico segrejemo na 180 stopinj. V manjši posodi zmešamo kakije, limonin sok, jabolčno čežano in javorjev sirup. V večji posodi združimo preostale sestavine razen rozin in orehov. Nato tekoče sestavine vlijemo v suhe in premešamo. Dodamo še rozine in orehe. V nekoliko globlji pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko, vlijemo pripravljeno zmes za kakijev kruh in pečemo v segreti pečici 40 do 50 minut. Ko je kruh pečen, ga pustimo stati 10 minut in ga nato vzamemo iz pekača. Naj se popolnoma ohladi, preden ga bomo rezali. Na kruh lahko namažemo marmelado iz kakijev.
Kakijeva juha
Sestavine:
- 3 skodelice zelenjavne jušne osnove
- 2 večja kakija (tip kaki vanilija) z odstranjenimi semeni
- 1 pekoča paprika brez semen
- ½ čž kumine v prahu
- 1 čž česna v prahu
- 1 jž nasekljane sveže bazilike
- Sol in poper po okusu
Postopek:
Vse sestavine kuhamo 5 do 7 minut, dokler se kaki ne zmehča. Nato juho zmiksamo v blenderju in jo še toplo postrežemo z mandljevimi krekerji ali domačim kruhom brez kvasa ali kruhom z drožmi. Juhi lahko dodamo še nekaj rastlinskega jogurta in jo okrasimo z nasekljano baziliko ali svežim drobnjakom.