AktualnoNoviceSlovenija

Na Mestni občini Kranj bi v primeru vnovične pandemije (tudi tokrat) ravnali v skladu s priporočili NIJZ

Vprašanje iz javnega pisma predsednice Društva za srečno življenje Belis, ga. Iviliane Belis:

Kako boste odgovorni, zaposleni na ključnih mestih v državi, ravnali tokrat, v primeru, da WHO spet razglasi pandemijo – ali boste podprli pravico ljudi do svobodne izbire glede cepljenja, kot to določa člen 16 Ustave ali boste podprli zahteve WHO po obveznem cepljenju, tudi prisilnem, kar bi po Kazenskem zakoniku lahko predstavljalo kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja ali pravic, prisiljenja in povzročitve telesne poškodbe?

Iz kabineta župana občine Kranj Matjaža Rakovca nam je odgovor v imenu župana poslal g. Primož Knez:

Matjaž Rakovec, župan občine Kranj

“Pozdravljeni,

Na Mestni občini Kranj bi ravnali v skladu s priporočili NIJZ.

Lep pozdrav”

Primož Knez, vodja Oddelka za komuniciranje in protokol, kabinet župana

Glede na kratek odgovor iz kabineta župana občine Kranj, smo takoj prosili za komentar tudi avtorico javnega pisma, gospo Iviliano Bellis, ki odgovarja:

Iviliana Bellis, predsednica Društva za srečno življenje Belis

Spoštovanje ustavnih načel pri izvajanju priporočil NIJZ

Spoštovani g. Primož Knez,

zahvaljujemo se vam za vaš odgovor in vaše obvestilo, da bi Mestna občina Kranj ravnala skladno s priporočili NIJZ v času uradno razglašene epidemije Vseeno pa bi vas želeli opozoriti na nekatera ključna ustavna načela, ki jih mora občina kot organ lokalne samouprave nujno predhodno prevetriti in upoštevati pri izvajanju kakršnihkoli ukrepov, zlasti v okviru Zakona o nalezljivih boleznih (ZNB) in priporočil NIJZ, preden jih slepo izvaja!

Najprej spomnimo na prisego župana na Ustavo RS in ne na ukrepe NIJZ. Pomembno je poudariti, da župan, kot predstavnik lokalne skupnosti, ob prevzemu funkcije priseže na spoštovanje Ustave Republike Slovenije, ne pa na posamezne zakone, kot je ZNB, ali na priporočila organov, kot so ukrepi NIJZ na TV. Prisega, zapisana v 104. členu Zakona o lokalni samoupravi, zavezuje župana, da vse svoje pristojnosti izvaja v skladu z Ustavo RS. To pomeni, da morajo biti vsi ukrepi, ki jih občina sprejema, najprej skladni z ustavnimi določbami, še preden občina upošteva podzakonske predpise ali priporočila NIJZ. (Priporočila?)

Spoštovanje mednarodnih pogodb in človekovih pravic iz 3.a člena Ustave RS je ključno in ustava določa, da lahko Slovenija z mednarodnimi pogodbami prenaša del svojih suverenih pravic na mednarodne organizacije, kot je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), in s tem upošteva mednarodne zdravstvene uredbe (IHR). Vendar je pri tem ključno, da morajo vse mednarodne pogodbe in ureditve, ki so sprejete v okviru teh organizacij, prav tako spoštovati temeljne pravice posameznikov, kot jih določa Ustava RS. Če te pogodbe ali ureditve, denimo Mednarodni zdravstveni predpisi (IHR), prek Zakona o nalezljivih boleznih (ZNB) in priporočil Nacinalnega inštituta za nalezljive bolezni (NIJZ), ki niti nimajo nobenega voljenega funkcionarja, prekomerno posegajo v človekove pravice, jih Slovenija ni dolžna spoštovati. Člen 16 ustave jasno določa pogoje, pod katerimi je dovoljeno omejevati človekove pravice in če teh pogojev mednarodne pogodbe ne izpolnjujejo, država oziroma lokalni organi niso dolžni niti ne smejo upoštevati teh omejitev za svoje prebivalce.. Zavedati se je treba, da obstaja nadrejenost Ustave RS nad ZNB v 153. členu Ustave RS, ki jasno določa, da morajo vsi zakoni in drugi predpisi biti v skladu z Ustavo. To pomeni, da mora tudi ZNB, kot vsak drug zakon, spoštovati temeljna načela in pravice, ki jih določa slovenska ustava … in zgolj slediti NIJZ navodilom pomeni popolni pravni zlom. Občinski organi so dolžni najprej presojati skladnost ukrepov ZNB z ustavnimi pravicami in ne zgolj slepo slediti navodilom NIJZ.

Vsi namreč danes vemo, da je spoštovanje in uresničevanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin v praksi in ustavi določeno v 15/1. in 16. členu, kar v tem primeru pomeni: ‘conditio sine qua non’. Država in občina v izjemnih primerih, kot je epidemija, sicer lahko omeji določene pravice, toda to je to mogoče le pod pogoji, ki jih določa 16. člen Ustave. Ta člen določa, da je omejevanje pravic dopustno zgolj ob izpolnjevanju pogojev, ki so nujni in sorazmerni glede na okoliščine, kar pomeni, da morajo biti vsi ukrepi strokovno in ustavno upravičeni. Navedeni so tudi specialni ustavni členi v členu 16 iz ustave, kjer piše, da ne smejo biti v nobenem primeru kršeni ti določeni členi, tudi ne v času izrednih dogodkov, niti ne v času izrednih razmer. Torej – nikoli in nikdar! Ste jih na občini kdaj prebrali? Za vsak primer vam člen 16 citiram:

“S to ustavo določene človekove pravice in temeljne svoboščine je izjemoma dopustno začasno razveljaviti ali omejiti v vojnem in izrednem stanju. Človekove pravice in temeljne svoboščine se smejo razveljaviti ali omejiti le za čas trajanja vojnega ali izrednega stanja, vendar v obsegu, ki ga tako stanje zahteva in tako, da sprejeti ukrepi ne povzročajo neenakopravnosti, ki bi temeljila le na rasi, narodni pripadnosti, spolu, jeziku, veri, političnem ali drugem prepričanju, gmotnem stanju, rojstvu, izobrazbi, družbenem položaju ali katerikoli drugi osebni okoliščini.

Določba prejšnjega odstavka ne dopušča nobenega začasnega razveljavljanja ali omejevanja pravic, določenih v 17., 18., 21., 27., 28., 29. in 41. členu.”

Predlagamo vsem na občini Kranj, da v miru preberete navedene člene, ki jih navaja člen 16 ustave, sicer izjave, kot ste jo zapisali, “da bi ravnali v skladu z NIJZ priporočili” ne bi mogli zapisati!

Dalje, NIJZ ne more izpolnjevati pristojnosti občine in dolžnost ustavnega delovanja, ki jo določa 9., 120. in 140. člen Ustave RS. Občina mora pri izvajanju svojih nalog upoštevati lastne pristojnosti, zakonitost in ustavnost. To pomeni, da občina tudi pri izvajanju priporočil NIJZ ne sme posegati v ustavne pravice državljanov in je dolžna delovati skladno s pravnim redom Republike Slovenije, še posebej v skladu s 120/2. členom Ustave, ki določa, da morajo organi lokalne samouprave delovati v skladu z Ustavo in zakoni, in 140/1. členom, ki določa pristojnosti lokalne skupnosti.

Ob upoštevanju teh načel prosimo, da Mestna občina Kranj pri izvajanju ukrepov NIJZ redno preveri, ali NIJZ ukrepi morda prekomerno posegajo v ustavno varovane pravice posameznikov. Prepričani smo, da boste kot predstavniki javnega interesa zagotovili, da bodo vsi ukrepi skladni tako z zakoni kot z Ustavo, saj ste pri svojem delu zavezani k spoštovanju ustavnih načel, kar ste potrdili z županovo prisego ustavi, ne pa ukrepom NIJZ.

Lep pozdrav,
Društvo za srečno življenje Belis

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE