Iviliana Bellis: “Zakon, kot je Zakon o nalezljivih boleznih (ZNB), ne more posegati v temeljne ustavne pravice …”
Odgovor mag. Francu Glušič, županu občine Mokronog-Trebelno:
(Replika avtorice javnega pisma Iviliane Bellis na odgovor g. Franca Glušiča, župana občine Mokronog-Trebelno)
“Spoštovani gospod župan mag. Franc Glušič,
vaš odgovor v zvezi z vprašanjem o prihodnjih ukrepih ob morebitni pandemiji postavlja nekaj pomembnih vprašanj, zlasti v kontekstu ustavne ureditve Republike Slovenije. Dovolite mi, da vas opozorim na nekaj ključnih pravnih dejstev, ki jih je v tej razpravi nujno upoštevati.
Najprej, Ustava Republike Slovenije je najvišji pravni akt in je krona vseh zakonov v državi. Člen 153 Ustave jasno določa, da morajo biti zakoni, podzakonski akti in drugi predpisi v skladu z ustavo. Kljub temu, da lahko lex specialis ureja specifična področja, mora biti še vedno usklajen z ustavnimi določbami. To pomeni, da zakon, kot je Zakon o nalezljivih boleznih (ZNB), ne more posegati v temeljne ustavne pravice, določene v členih, kot je 16. člen, ki ureja omejevanje človekovih pravic le v izjemnih okoliščinah, kot sta vojno ali izredno stanje.
Nadalje, Ustava v 15. členu določa, da se človekove pravice in temeljne svoboščine uresničujejo neposredno na podlagi ustave. To pomeni, da nobena zakonodaja, pa naj bo še tako specifična ali nujna, ne more razveljaviti teh pravic. Kdor bi uveljavljal zakon, ki bi ga postavljal nad ustavo ali bil v nasprotju z ustavo, bi deloval protipravno. Lex specialis torej nikakor ne more imeti prednosti pred ustavnimi pravicami posameznika, kot so pravica do osebne integritete in svobodne izbire v zvezi z medicinskimi posegi.
Ustava tudi v 155. členu jasno določa, da če novejši predpis ali zakon poseže v pridobljene pravice, tak zakon ne more imeti veljave, če poslabšuje položaj posameznika. Vsak zakon, ki bi teptal že pridobljene pravice ljudi ali zmanjšal njihovo varnost, bi bil torej v nasprotju z ustavnimi načeli, neveljaven in neustaven.
Vaša izjava, da je treba upoštevati pravila lex specialis in notranje predpise, je pravno nevzdržna, samovoljna, se postavlja na ustavo in je povsem zavajajoča, saj pozablja na ustavno načelo subsidiarnosti, ki narekuje, da mora biti vsaka zakonodaja podrejena ustavi. Tako ni mogoče uveljavljati določil zakonov, kot je ZNB, ki bi posegali v človekove pravice, kot jih določa ustava. Prisilno cepljenje, kot ga predlagate je kaznivo dejanje že po kazenskem zakoniku (člen 132 in drugih členih v povezavi s preseganje pooblastil in samovoljo) in dejansko po vaši interpretaciji pomeni kršenje več ustavnih določil, vključno s pravico do osebne nedotakljivosti, kot to določa 18. člen, ter svobodo vesti in prepričanja, kot je opredeljeno v 41. členu Ustave.
PRIPONKA: Prisega župana, ki ne spoštuje ustave, temveč kar lex specialis, s katerim si piše lastne specialne zakone in se postavlja nad ustavo.
Naj vas spomnim tudi na 27. člen Ustave, ki pravi, da velja domneva nedolžnosti, kar pomeni, da nihče ne sme biti obravnavan kot nevaren ali kriv brez ustreznih dokazov. Posameznik pa ni dolžan za dokazovanje nedolžnosti dajati dokazov, temveč mora dokazovati tisti, ki krivdo zatrjuje. In to brez posegov v človekovo telo. Tudi načelo zakonitosti v 28. členu zahteva, da mora biti vsako omejevanje pravic ali kaznovanje določeno z zakonom, ki je v skladu z ustavo in ne sme biti arbitrarno.
Spoštovanje ustave zato v nobenem primeru ni opcija, kot skušate zavajati s prepričevanjem “posebnega zakona” temveč dolžnost vseh, ki smo zavezani pravni državi. Nihče, ne župan, ne vlada, ne mednarodne organizacije, kot je WHO, ne morejo delovati zunaj okvirov ustave, saj bi bilo to v neskladju z načeli pravne države in bi pomenilo zlorabo oblasti, kot se je to dejansko dogajalo v času zadnje epidemije.
Zato vas vljudno pozivam, da pri oblikovanju in izvajanju ukrepov v prihodnje strogo spoštujete temeljne človekove pravice, kot jih določa Ustava Republike Slovenije. Pravna država ne dopušča takih ali podobnih manipulacij in populističnih izjav, da bi se posamezniki ali institucije postavljali nad zakon, saj je ustava najvišja avtoriteta in temelj družbenega reda.
S spoštovanjem,
Iviliana Bellis
Predsednica Društva za srečno življenje Belis
Ljubljana, 5. 9. 2024