AmerikankaKrižanke

Amerikanka #046

Rešite križanko, na označenih (obkroženih, iz slike) poljih pa boste dobili ime in priimek glasbenice s slike. Na obkroženih poljih, ki imajo desno zgoraj številke, pa boste, če boste prebrali črke s teh številk po vrsti od 1 do 10, dobili ime in priimek češkega pisatelja (s slike spodaj desno). Oba kulturnika sta rojena na današnji dan.

Vodoravno:

1. osebni avto s podaljšanim zadkom, oblika osebnega avta, 8. kanonik, član stolnega kapitlja, 10. ozeblina (nar. primorsko), 11. Telur, 12. obmorsko mesto v Sloveniji, 13. lončena posoda, 14. pripadnik nekdanjega južnoameriškega ljudstva v Peruju in sosednjih državah, 15. turški politik, nekdanji predsednik države, Kenan, 17. ime glasbenice s slike, 19. zodiakalno ozvezdje, dvanajsto znamenje živalskega kroga, 20. slika, kip, 25. angleški luksuzni parnik, ki je bil 1912 potopljen na prvi vožnji (orig.), 27. tuje žensko ime, pri nas Terezija, 28. stranica v pravokotnem trikotniku ob pravem kotu, 29. nekdanji španski teniški igralec, Manuel, 31. napaka pri vodenju žoge pri košarki, 32. pevka in kitaristka Veselih Štajerk Žlaus, 33. oblazinjeno ležišče brez stranic, blazinjak, 35. letovišče in zdravilišče v švicarskem kantonu Graubünden, tudi tip Seatovega vozila, 37. kratica naše nekdanje (v Jugoslaviji) denarne valute, 38. plod bukve, 39. nekdanji hrvaški košarkar Andro, 41. začetnici nekdanjega smučarja Strela, 42. slovenski pevec in kantavtor s Štajerske, Zoran, 43. praprebivalci, prvotni prebivalci, zlasti v Avstraliji, 45. gorovje na vzhodu Severne Amerike.

Navpično:

1. prostor za hazardne igre, igralnica, 2. udarec pri boksu, od spodaj navzgor, ‘uppercut’, 3. vodna žival, ki diha s škrgami in se premika s plavutmi, 4. glavno mesto Grčije (gr. Athenai), 5. nekdanji srbski glasbenik, sedaj novinar Rosandić, avtor YT kanala X33, 6. aluminij, 7. s trebljenjem priti do določene količine česa, 8. prepis, razmnožen izvod, posnetek, odlitek umetnine, 9. rečna voda, 13. v prvotno besedilo, delo vrinjene besede, sestavine, 16. alpska dolina v vznožju Julijskih Alp, pod Triglavom, 18. ime slovenskega gledališkega igralca Goršiča, 20. risarska tehnika s peresom in tušem, 21. javni govornik, 22. ima radijskega delavca Avdića, tudi pokora iz filma leta 1993, 23. konica, bodica, trn, tudi zelo zožen, priostren končni del česa, 24. priimek glasbenice s slike, 26. kraj pri Poreču, tudi himalajska koza, 27. kar tolaži, potolaži, 30. kdor je skupaj s kom dedič česa, 31. nekdanji slovenski novinar in TV voditelj, Črt, 34. nekdanja švicarska smučarka, Michela, 36. vrsta barvne baze, slikarska tehnika, 40. oskrba bolnika s sredstvi in storitvami, 42. predpona za prednika pred dedom in babico, 44. opomba (okrajšava).

Kdo je Joan Baez?

Joan Baez, rojena 9. januarja 1941 na Staten Islandu v New Yorku, je odraščala v intelektualni družini. Njen oče Albert Baez, fizik mehiškega rodu, in njena mati Joan Bridge, angleškega porekla, sta ji privzgojila občutek za družbeno pravičnost. Imela je dve sestri, Mimi in Pauline, s katerima je delila tesno vez. Zaradi očetovega poklica se je družina pogosto selila, kar je Joan izpostavilo različnim kulturam in družbenim razmeram.

Po srednji šoli v Kaliforniji je kratek čas obiskovala univerzo v Bostonu, kjer je začela nastopati v lokalnih kavarnah kot pevka folk glasbe. Preden se je povsem posvetila glasbi, je delala kot učiteljica kitare. Joan je živela skromno življenje, saj je bila znana po svoji preprostosti in zavezanosti družbenim vprašanjem. Ima enega sina, Gabriela Harrisa, in danes živi v bližini San Francisca, kjer se ukvarja s slikanjem in pisanjem.

Njena glasbena kariera je zaznamovana z uspešnicami, kot so “Diamonds and Rust” in “We Shall Overcome,” ki so postale himne gibanj za človekove pravice in mir. Joan je bila vedno priljubljena med ljudmi zaradi svoje glasbe in družbenega angažmaja. Politično se je udejstvovala v gibanju za državljanske pravice in proti vojni v Vietnamu, zaradi česar je bila večkrat aretirana, čeprav nikoli za daljša obdobja. Leta 1967 je bila zaprta za 11 dni zaradi protestov proti vojni, prav tako pa je zavračala plačilo davkov, ki bi šli za vojaške operacije.

Leta 1972 je obiskala Hanoj med božičnimi bombnimi napadi, kjer je opozarjala na človekove pravice. Joan je bila kritična do več ameriških predsednikov, vključno z Lyndonom B. Johnsonom, Richardom Nixonom in Donaldom Trumpom. Trumpa je kritizirala zaradi njegove retorike, politik do priseljencev, žensk in okolja, kar je izrazila tudi skozi pesem “Nasty Man” in udeležbo na protestih, kot je Ženski pohod.

Joan Baez je skozi svojo kariero ostala zvesta nenasilju in družbeni pravičnosti, kar jo je utrdilo kot eno najvplivnejših osebnosti v boju za enakost in mir. Njena zapuščina je globoko vtisnjena v glasbo in aktivizem, zaradi česar ostaja ikona za mnoge generacije.


Video:

Joan Baez – Diamonds And Rust

Joan Baez – Nasty Man

Kdo je Karel Čapek?

Karel Čapek, rojen 9. januarja 1890 v Malem Svatoňovicah na Češkem, je bil eden najvplivnejših čeških pisateljev, dramatikov in intelektualcev svojega časa. Njegovo odraščanje je bilo zaznamovano z izobraženo družinsko okolico – oče Antonín Čapek je bil zdravnik, mati Božena gospodinja, povezana s kulturo, in njegovi bratje in sestre, posebej brat Josef, so imeli pomembno vlogo v umetniških krogih. Po šolanju v Pragi je nadaljeval študij filozofije na Karlovi univerzi, kjer je doktoriral. Čapek je začel svojo kariero kot novinar in kulturni kritik, pri čemer se je kmalu osredotočil na družbena in politična vprašanja, ki so oblikovala njegov čas.

Njegova literarna pot je dosegla vrhunec s knjigami in dramami, ki pogosto raziskujejo človekovo odgovornost v tehnološko napredni družbi ter izpostavljajo pasti totalitarizma in militarizma. V svoji znani drami “R.U.R. (Rossumovi univerzalni roboti)” je prvič uvedel izraz “robot,” ki je postal svetovno znan. V romanu “Vojna z mloky” je obravnaval vprašanja ekološke in družbene krize ter opozarjal na nevarnosti človeške pohlepnosti in moralne brezbrižnosti.

Politično je bil Čapek zagovornik demokracije in humanizma, ostro pa se je distanciral od ideologij fašizma in komunizma. Njegovo delo je vedno vsebovalo jasna sporočila proti totalitarizmu, kar je pritegnilo kritiko tako z leve kot z desne strani političnega spektra. Bil je izrazito naklonjen zahodnim demokratičnim vrednotam in je opozarjal na nevarnosti vzhodnih totalitarnih režimov. Čeprav ni sodeloval z bankirji ali poslovnimi krogi, je bil aktiven v intelektualnih debatah svojega časa, kjer so ga cenili zaradi njegovih prodornih misli in etičnih vrednot.

Karel Čapek je živel skromno življenje, ki je bilo osredotočeno na ustvarjanje in raziskovanje vprašanj človeške družbe. Njegova smrt leta 1938 v Pragi je pustila za sabo bogato kulturno dediščino, zaradi katere je še danes cenjen kot eden velikih mislecev in pisateljev 20. stoletja. Pokopan je na pokopališču Vyšehrad v Pragi, njegova dela pa ostajajo relevantna in spoštovana po vsem svetu. Njegova zapuščina je vtisnjena v temelje literature, filozofije in politične misli, kar ga postavlja med največje vizionarje svojega časa.

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE