AmerikankaKrižanke

Amerikanka #037

Rešite križanko, na obkroženih poljih pa boste dobili ime in priimek ruskega revolucionarja, politika in političnega teoretika, ki je bil tudi osrednja figura v ruski revoluciji leta 1905, oktobrski revoluciji leta 1917 in ruski državljanski vojni.

Vodoravno:

1. zvrst ameriškega džeza okrog leta 1940, tudi model Renaultovega vozila Clio, 6. jutranja zarja, zora, 10. napad, naval, naskok, 11. svojeglavost, človeška upornost, 12. metronom, taktomer, časomer (knjiž.), 14. rakavo tkivo (knjiž., redko), rakavina, 15. ime osebe s slike, 17. slovenski skladatelj, aranžer in glasbeni producent Žgur, 18. ozek usnjen trak, 21. mera za ritem (glasb.), 22. ameriški filmski igralec, Tom, 23. star Slovan, 24. majhna rosa, tudi mravlja rdeče barve, ki ima želo, 26. odvečno maščobno tkivo, trebušna mast, 28. brazilski nogometaš, ki je igral tudi za Real iz Madrida, znan po svojem močnem in natančnem strelu z levico, Roberto, 30. srbska alternativna rock skupina, katere ime je sestavljeno iz kratice Sveže Amputirana Ruka Satrijanija, 32. stikališče dveh ploskev, 33. Eskim (po lastnem nazivanju), 34. ognjeno rdeča barva, tudi temno rdeča svilena tkanina, 36. soglasnika v vilah, 37. kar je naneseno (redko), 39. samica leva, 41. žuželka, ki boleče piči, 42. prvi dve črki imena avstralske pop pevke Minogue, 43. slovenski karikaturist, Marjan.

Navpično:

1. kij, tolkač, tudi strojni del, ki se giblje v valju, 2. živilska industrija v Kamniku, 3. tiskarska tehnika globokega tiska z bakrene plošče, 4. ogljikovodik v nafti, 5. nogometni klub iz Soluna, 6. britanski pevec in tekstopisec, popularen v 80-tih, Shakin’, 7. kdor se ljubiteljsko ukvarja z gojenjem vrtnin, 8. veda o imenih, 9. reka v Črni gori, desni krak Drine, sotočnica Pive, 13. način oblačenja, trend, ki se nosi, 15. azijska država z glavnim mestom Vientiane, 16. izpitje na dušek, pivski vzklik, 18. ameriški igralec, Al, 19. tropska rastlina z dolgimi listi in užitnim sladkim sadežem, 20. svilena, kovinska, plastična nit pri nekaterih glasbilih, 21. priimek osebe s slike, 22. črnska četrt v New Yorku, 25. slovenska TV novinarka s Primorske, Evgenija, 27. nekdanji slovenski nogometaš in trener, Brane, 29. mednarodna oznaka Liechtensteina, 31. reka v Sloveniji, Hrvaški in ZRJ, 34. kratica za Šahovski klub, 35. hrvaški pesnik, pisatelj in prevajalec, Augustin Ujević (1891-1955), 38. naša in tuja črka, 40. soglasnika v noči.

Kdo je bil Leon Trotsky?

Leon Trotsky, rojen v premožni judovski družini kot Lev Davidovich Bronstein 7. novembra 1879 v Yanovki, Ukrajina, je bil ruski revolucionar, politik in politični teoretik. Bil je osrednja figura v ruski revoluciji leta 1905, oktobrski revoluciji leta 1917 in ruski državljanski vojni. Trotsky je bil tesen sodelavec Vladimirja Lenina in je bil v zgodnjih letih Sovjetske zveze de facto drugi poveljnik.

Ideološko je bil marksist in leninist, njegove misli in pisanja pa so navdihnila šolo marksizma, znano kot trockizem. Trotsky se je pridružil Ruski socialdemokratski delavski stranki leta 1898 in bil zaradi revolucionarnih dejavnosti aretiran ter izgnan v Sibirijo, vendar je leta 1902 pobegnil v London, kjer je spoznal Lenina in pisal za strankino časopis Iskra.

Po neuspešni revoluciji leta 1905 se je vrnil v Rusijo in bil izvoljen za predsednika petrogradskega sovjeta. Po Leninovi smrti je izgubil boj za oblast proti Josifu Stalinu in bil leta 1929 izgnan iz Sovjetske zveze. Trotsky je nadaljeval s pisanjem in kritiziranjem Stalinove politike iz izgnanstva, dokler ni bil leta 1940 v Mehiki – po Stalinovem ukazu – umorjen.

Kljub temu, da je bil rojen v judovski družini, Trotsky ni bil veren in je kasneje postal ateist, da bi uskladil svoja marksistična prepričanja. Preživljal se predvsem s pisanjem in političnim delovanjem, njegova dela, kot so “Moje življenje”, “Zgodovina ruske revolucije” in “Izdaná revolucija” pa še vedno vplivajo na politične in socialne teorije po vsem svetu.

Danes je Trotsky cenjen kot pomemben teoretik marksizma in revolucionar, vendar je njegova zapuščina še vedno predmet razprav. V Rusiji je njegov ugled zapleten, saj ga nekateri vidijo kot izdajalca, drugi pa kot žrtev Stalinove represije. V Angliji in drugod po svetu je pogosto priznan kot pomemben mislec in kritik stalinizma, čeprav so njegova dela in ideje še vedno predmet razprav in analiz.

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE