Osmerosmerka #041
Na današnji dan okoli leta 1840 se je rodil vodja plemena Oglala Lakota Sioux Crazy Horse. Njegovo pravo ime je bilo Thašúŋke Witkó, kar pomeni “Njegov konj je nor”. Bil je znan po svoji neomajni predanosti zaščiti ozemlja in načina življenja svojega ljudstva pred ameriškimi naseljenci. Če boste v spodnjem liku prečrtali vse spodaj navedene besede, boste na neprečrtanih poljih prebrali njegovo ime po slovensko.
BESEDE:
ANDRIĆ, BAUER, BIRIČ, DEVERS, EPSILON, ERATA, IRENA, IZUMI, KAFOL, KOMIK, KOPICA, KROPAR, MAORI, MAROF, MEDKLIC, MESTO, METKA, NASKO, OKRAK, ONIKS, OSOJE, PROŠT, PURAN, RAMBO, RAZOR, RIBNO, ŠČUKA, TEPKA, TREMA, VODJA, VOLKCI.
Kdo je bil Crazy Horse?
Crazy Horse, rojen okoli leta 1840, je bil vodja plemena Oglala Lakota Sioux. Bil je znan po svoji neomajni predanosti zaščiti ozemlja in načina življenja svojega ljudstva pred ameriškimi naseljenci. Sodeloval je v več pomembnih bitkah, vključno z bitko pri Little Bighornu leta 1876, kjer je vodil vojno skupino do zmage. Umrl je 5. septembra 1877, potem ko je bil smrtno ranjen z bajonetom med poskusom upora proti zaprtju v Fort Robinsonu v Nebraski.
Siouxi so živeli v Severni Ameriki že tisočletja, predvsem na območju današnjih zveznih držav Južna Dakota, Severna Dakota, Nebraska, Minnesota in Montana. S strani ameriške vlade in naseljencev, ki so želeli njihovo zemljo, so bili preganjani, to pa je vključevalo nasilne konflikte, prisilne preselitve in kršitve pogodb. Danes Sioux-i še vedno obstajajo kot pleme, z več kot 200.000 pripadniki v ZDA. Največ jih je bilo okoli 170.000 v začetku 20. stoletja.
Kaj pomeni Oglala Lakota?
Ime “Oglala” v jeziku Lakota pomeni “razpršiti svoje” ali “tisti, ki se razpršijo”. Lakota je ena od treh glavnih skupin Siouxa, poleg Dakote in Nakote. Sioux je splošno ime za te skupine, ki so del večje skupnosti, imenovane Oceti Sakowin ali “Sedem ognjev sveta”. Cilj skupnosti je ohranjanje in krepitev njihove kulture, jezika in tradicij. Zavzemajo se za pravice domorodnih ljudstev, zaščito njihove zemlje in naravnih virov ter za izboljšanje življenjskih pogojev svojih skupnosti.
Oceti Sakowin si prizadevajo tudi za socialne spremembe, ki temeljijo na njihovih vrednotah, kot so sočutje, pomoč in spoštovanje. Njihova filozofija vključuje deljenje in dajanje v korist vseh, kar je globoko zakoreninjeno v njihovi kulturi. S svojimi dejanji in cilji si prizadevajo obogatiti in razširiti svojo kulturo ter zagotoviti, da bodo njihove vrednote in način življenja ohranjeni za prihodnje generacije.
Kako je z drugimi plemeni?
V Severni Ameriki obstaja več kot 500 priznanih indijanskih plemen. Skupno število Indijancev v ZDA je okoli 6,79 milijona. Največ jih je bilo pred prihodom Evropejcev, ko je njihovo število dosegalo več milijonov. Možnost, da bodo Indijanci nekoč spet svobodno živeli na svoji zemlji, je odvisna od prizadevanj za priznanje njihovih pravic in suverenosti. V zadnjih letih so nekatera plemena uspela ponovno pridobiti nadzor nad svojimi ozemlji in okrepiti svojo kulturno identiteto.