KrižankeMini 'Skandinavke'

Mini ‘Skandinavka’ #037 (anagramna)

Nedeljska mini ‘skandinavka’, tokratna je malo drugačna. Besede v opisih niso opisi pojmov, ampak anagram. Črke v opisu torej premešajte, novonastalo besedo pa vpišite v križanko.

Od kdaj poznamo križanke?

Križanke so priljubljena oblika besednih ugank, ki so se prvič pojavile v začetku 20. stoletja. Prva križanka je bila objavljena 21. decembra 1913 v časopisu New York World, njen avtor pa je bil Arthur Wynne. Ta prva križanka je bila precej preprosta v primerjavi z današnjimi, saj je vsebovala le nekaj besed in ni imela črnih polj. Največji razcvet križank se je zgodil v 1920-ih in 1930-ih letih, ko so postale izjemno priljubljene v ZDA in kasneje tudi drugod po svetu.

Danes križanke rešuje na milijone ljudi po vsem svetu, pri čemer so najbolj priljubljene med starejšimi odraslimi, čeprav jih rešujejo ljudje vseh starosti. Križanke so namenjene vsem, ki uživajo v izzivih in želijo izboljšati svoje besedišče ter kognitivne sposobnosti. Med koristmi reševanja križank so izboljšanje spomina, povečanje besednega zaklada, izboljšanje koncentracije in zmanjšanje stresa. Slabosti križank so lahko frustracija, če so pretežke, in možnost, da postanejo zasvojljive.

Obstaja veliko različnih vrst križank, vključno s klasičnimi križankami, skandinavkami, osmerosmerkami, slikovnimi križankami in kombinacijskimi križankami. Vsaka vrsta ponuja drugačen izziv in zabavo. Prihodnost križank je svetla, saj se prilagajajo digitalni dobi. Spletne in mobilne aplikacije omogočajo reševanje križank kjerkoli in kadarkoli, kar povečuje njihovo dostopnost in priljubljenost. Poleg tega se razvijajo nove vrste križank, ki vključujejo elemente umetne inteligence in interaktivnosti, kar bo zagotovo pritegnilo nove generacije reševalcev.

Kdo so pionirji slovenskega ugankarstva?

Med najstarejše slovenske ugankarje spadajo imena, kot so Drago Bajt, Peter Butkovič, Miran Erceg, Cveto Erman, Džordže Gider, Pavle Gregorc, Anita Leskovec, Jaro Leskovšek, Branko Milovanović, Jože Stabej, Josip Stritar, Gustav Strniša in Andrej Žnidarčič. Miran Erceg je bil eden izmed najbolj znanih slovenskih ugankarjev, ki je začel objavljati svoje uganke leta 1982.

Pred letom 1990, v času Jugoslavije, so bile v Sloveniji priljubljene različne vrste križank, vključno s klasičnimi križankami, skandinavkami, osmerosmerkami in rebusi. Ugankarske revije, kot so KIH, Križem kražem, Superpip in Ugankarski Izziv, so bile zelo priljubljene in so objavljale številne križanke in druge vrste ugank.

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE