AmerikankaKrižanke

Amerikanka #034

Na današnji dan leta 1919 se je v Ameriki zgodila prohibicija. Na ta dan leta 1919 je namreč ameriški kongres sprejel zakon o prepovedi alkohola (Volstead Act). Če pravilno rešite križanko, boste na obkroženih poljih (berite črke z desno zgoraj oštevilčenih polj po vrsti od 1 do 11) prebrali geslo, povezano s tem zakonom (dve besedi).

Vodoravno: 

1. ženska s svetlimi lasmi, blondinka, 11. rednost, stalnost (zast.), 12. grški junak, po katerem so dobile ime visoke šole, 13. mednarodna oznaka Liechtensteina, 14. odprto ognjišče v sobi s priključkom na dimnik, 15. nekdanji nemški nogometaš, vratar, Oliver, 16. optična prevara ali ukana, npr. s kartami, 17. kulturne rastline iste vrste, 18. visokokalorično gorivo za plavže, ostanek suhe destilacije premoga, 22. angleška merska enota, palec, cola (angl. inch), 23. jugoslovanska letalska družba, 24. izjava, zlasti pismena, s katero kdo določi dediča, dediče, testament, 26. avtor zbadljivih besedil, pisec satir, 30. kramp, rovnica, 31. razpotegnjeno naselje na obrobju Ljubljanskega polja, 32. ošaben in predrzen, 34. polica za knjige, knjižna polica, 35. značaj človeka, glede na lastnosti, 36. okrasna rastlina s širokimi nazobčastimi listi, dežen, bršč.

Navpično:

1. začetnik, pripravnik, 2. trgovina, ki prodaja zdravstveno opremo in pripomočke, 3. slovenski skladatelj, pianist in dirigent, Bojan (1912-1995), 4. gorljiv plin brez barve, vonja in okusa (H), 5. ovčji samec, 6. reka v Črni gori, Srbiji in Bosni, desni pritok Drine, tudi lepilo (pog.), 7. začetnici igralke Tetičković, 8. kopač, pridelovalec ali prodajalec soli, solinar, 9. obraz (pog.), 10. grška boginja modrosti, zaščitnica mest in umetnosti, hči Zevsa, 15. stalna rubrika v časopisu za ožji krog bralcev, tudi kotek, majhen kot, 17. zabavljica, smešnica, leposlovno delo v prozi in verzih, 18. gib noge pri hoji, teku, plesu, 19. drog, ki omogoča, da kaj je in ostane v pokončnem položaju, 20. naselje ob cesti Kranj – Tržič, 21. drobna kaplja potu, 23. vodni vrtinec, tudi kratica za Južnoafriško republiko, 25. mogočna gora, 26. spanje, spanec (zast. san), 27. zelena drevesna žabica, 28. ime hrvaškega politika Pernarja, tudi ime slovenskega publicista Sočeta, 29. vrsta ameriškega vojaškega revolverja, 31. čebelja paša (star.), 33. telur.

O prohibiciji oz prepovedi alkohola …

Prohibicija, znana tudi kot Volsteadov zakon, je bila zakonska ureditev, ki je prepovedala proizvodnjo, transport in prodajo alkoholnih pijač v ZDA od leta 1920 do 1933. Beseda “prohibicija” izvira iz latinskega izraza “prohibere”, kar pomeni “prepovedati”. Utemeljitev za prohibicijo je bila verovanje, da bo prepoved alkohola pomagala zmanjšati družbene probleme, kot so nasilje, alkoholizem in družbena nesreče. Prepovedana je bila vsaka pijača z več kot 0,5 % alkohola, to je vključevalo pivo, vino, viski in druge alkoholne pijače.

Prohibicija je prišla kot posledica protialkoholnega gibanja, ki je bilo zelo močno v začetku 20. stoletja. Ključna organizacija, ki je zagovarjala prohibicijo, je bila Anti-Saloon League, ki je uspela prepričati večino držav, da prepovejo alkohol. Leta 1917 je bil predložen 18. amandma k ustavi, ki je uveljavil nacionalno prepoved alkohola, Volsteadov zakon o prohibiciji pa je bil sprejet leta 1919, da bi izvršil ta amandma.

Kako so ljudje sprejeli ta zakon, kje so ga prepovedali, kako so ga nadzirali?

Sprejem zakona med ljudmi je bil različen. Medtem ko so nekateri podpirali idejo, da bo prepoved alkohola pomagala zmanjšati družbene probleme, so drugi menili, da je prepoved nesmiselna in neugodna. Vendar je zakon kljub temu postal zakon. Prohibicija je veljala samo v ZDA. Druge države niso sprejele podobnega zakona, čeprav so nekatere države, kot je Rusija, uvedle svoje obdobje prohibicije.

Alkohol je danes spet dovoljen, saj, vsaj tako je videti, to ustreza veliki večini družbe. Velika velika ga namreč redno ali vsaj občasno uživa, politika oz država pa preko tega pobira davke, kazni, pa tudi zdravstvo več kasira na račun tega. Mimogrede, po agendi 2030 naj bi se alkohol spet ukinil, a o tem govoriti glasno (v tako alkoholno zasvojeni družbi) je zaenkrat še ‘bogokletno’, hkrati pa je tudi vprašanje, do katere mere se bo izvedla omenjena agenda.

Nadzor nad prohibicijo je bil težaven in pogosto neuspešen. Tihotapci so vzpostavili obsežne mreže za ilegalno distribucijo alkohola, kar je prineslo razcvet organiziranega kriminala. Tako so bili občasno prisiljeni tihotapiti alkohol iz Kanade. Ali so ga tudi prenehali proizvajati? Proizvodnja alkohola se je nadaljevala ilegalno, kar je prineslo razcvet ilegalnih destilarn in pivovarn. Tihotapci so izdelovali doma zvarjen alkohol, ki je bil pogosto še bolj nevaren za zdravje.

Od kdaj je alkohol spet postal dovoljen?

Prohibicija je bila ukinjena leta 1933 z 21. amandmaji, ki je ponovno omogočil proizvodnjo, transport in prodajo alkohola. Razlog za ukinitev je bil velik nezadovoljstvo in neuspešen nadzor, ki so prinesli številne stranske učinke, kot so ilegalna dejavnost in organiziran kriminal. Tako je dandanes alkohol spet ne samo dovoljen, temveč se ga celo tiho spodbuja (skozi pesmi, filme, kulinariko, itd), čeprav ga minister za zdravje uradno kakor prepoveduje.

Več kot je alkohola med ljudmi, več prinaša miru med politike, saj bolj kot se narod opija, manj se obremenjuje z njihovimi goljufijami, prevarami in krajami, kar politiki dobro vedo in to tudi izkoriščajo. Leta 2018 je imela Slovenija povprečno porabo alkohola 11,9 litrov čistega alkohola na prebivalca (15 let in več), kar je višje od svetovnega povprečja, ki je 5,5 litra na prebivalca. In nič ne kaže, da bo kdaj bolje, saj nič ne kaže, da bi se karkoli spreminjalo v to smer. Zakaj pa bi, to ni v interesu niti pijančkom, niti politikom … Za zdravje in družbo pa – komu mar?

Dodaj odgovor

CLOSE
CLOSE