Kombinacijska križanka #041
Spodaj navedene besede vnesite v spodnji lik, na obkroženih poljih pa boste brano zvrha navzdol in z leve proti desni prebrali pregovor v zvezi s Sv. Miklavžem, ki je na sliki v sredini. Najlažje bo začeti z vpisom 3- ali 10- črkovnih besed, ker sta samo dve. Ko ugotovite, kam katera paše, boste preostalo križanko rešili z lahkoto. Veliko uspeha!
BESEDE:
2 ČRKI: AR, ČG, EO, IC, JA, KD, KN, LV, MI, NI, SN, VK
3 ČRKE: ION, NIK
4 ČRKE: ADUT, AMIR, ARGO, EKAR, ELEA, ERIN, KIVI, MUKA, ODEV, OMIŠ, PANT, ,PRAG, TEIN, TUNA, TVAR, UVID
5 ČRK: AJDAR, ANIMA, ERATA, ILNIK, INARI, INTKA, KAREL, KOLAR, LEGAR, NETEK, OCENA, OKOPI, OMELA, POMIK, RADIJ, SEMIŠ, SINAN, SLANO, SVAJA, ŠUVAK
7 ČRK: ADVOKAT, AKTOVKA, ENOJČEK, ILIRIJA, ILOVINA, KANEGRA, KANGLER, KOCINAR, KOMANDA, MLADINA, MODRILO, OKOVNIK, OPANKAR, RAK RANA, VIJAKAR, VMESNIK
10 ČRK: RESPIRATOR, VRAŽEVEREC
Kdo ali kaj je Sv. Miklavž in kaj predstavlja?
Sveti Miklavž, znan tudi kot sveti Nikolaj, je bil krščanski škof in svetnik, ki je živel v 4. stoletju. Bil je znan po svoji darežljivosti in obdarovanju, zlasti otrokom, in je postal zavetnik mornarjev, trgovcev in pekov. Praznovanje svetega Miklavža, kot ga poznamo danes, se je začelo v 19. stoletju, ko se je skoraj po vseh slovenskih pokrajinah razširilo miklavževanje – obhod Miklavža s spremstvom na predvečer svetnikovega godu.
Sveti Miklavž je običajno upodobljen kot starejši mož z belo brado, oblečen v škofovska oblačila in s škofovsko palico. Njegov sprevod sestavljajo angeli, ki simbolizirajo dobro, in parkeljni, ki simbolizirajo zlo. Parkeljni so bitja grozljivega videza, ki pri otrocih vzbujajo strah in jih opominjajo, naj bodo pridni in ubogljivi. Otrokom se ob Miklavžu običajno dajejo skromna darila, kot so sadeži, orehi in sladkarije. Pridni otroci prejmejo darila, poredni pa šibe. Osnovni namen tega praznika je spodbujanje dobrodelnosti in pridnosti med otroki.
Uradna paradigma sistema pravi, da praznovanje svetega Miklavža ni del ameriškega satanizma, saj Svetega Miklavža slavijo tudi v drugih delih sveta, vključno z Rusijo, kjer je zelo priljubljen svetnik. V Rusiji obeležujejo njegov spomin z dvema praznikoma: 6. decembra, ko je spomin njegove smrti, in 9. maja, ko je spomin prenosa njegovih posmrtnih ostankov. Sveti Miklavž je torej simbol dobrodelnosti in obdarovanja, njegov praznik pa je priložnost za spodbujanje teh vrednot med otroki in odraslimi.
Kaj pa pravi druga resnica, gre res za čisto, iskreno, brezpogojno ljubezen (do otrok) in ne satanizem?