Osmerosmerka #032
V spodnjem liku poiščite in prečrtajte (ali obkrožite) spodaj navedene besede, na preostalih (neprečrtanih) poljih pa boste dobili ime in priimek enega najbolj znanih gvinejskih športnikov (slika desno spodaj), nogometaša, ki igra v angleški Premier ligi za Liverpool FC. V gornjem levem kotu je lega države Gvineje na afriški celini, Gvinejo pa danes ‘favoriziramo’, ker je na današnji dan leta 1958 (torej pred 66 leti) dosegla eno veliko zmago: razglasila je neodvisnost od njenega dotedanjega kolonizatorja, Francije.
BESEDE:
ARBITRAŽA, BIDON, BRADA, DARJA, DOJRAN, ELEAT, FINIŠ, HARLEM, HUNTA, IGRALO, KADIVO, KANGLA, KATAR, KNAJP, KURET, LAJDRA, MOTOŠPORT, MUTANT, NAKLON, NANDE, OSNIK, OSTRO, OTEPEK, PERLA, REGISTER, REVEŽ, RIBON, RUNKELJ, SIDRO, SPONA, ŠIITI, ŠKART, ŠKODA, ŠNOFL, TABELICA, UNION, VBOKLINA, VPRAŠAJ, VŠIVEK, ŽIVKO.
Kako je Gvineja prišla do suverenosti?
Uradni viri pravijo, da je Gvineja postala francoska kolonija leta 1891, ko je Francija formalno prevzela nadzor nad ozemljem, ki je bilo prej pod vplivom različnih afriških imperijev. Francoska kolonizacija je prinesla številne spremembe, vključno z uvedbo francoskega jezika in kulture ter izkoriščanjem naravnih virov. Po drugi svetovni vojni so se začela gibanja za neodvisnost po vsej Afriki, vključno z Gvinejo.
Gvineja je 2. oktobra 1958 razglasila svojo neodvisnost od Francije, kar je storil Ahmed Sékou Touré, ki je postal tudi prvi predsednik neodvisne Gvineje. Razglasitev neodvisnosti je bila rezultat referenduma, na katerem so se Gvinejci odločili za popolno neodvisnost namesto članstva v francoski skupnosti. Po razglasitvi neodvisnosti je Gvineja začela graditi svojo lastno državno strukturo in gospodarstvo.
Francija je na razglasitev neodvisnosti reagirala z gospodarskimi sankcijami in umikom svoje tehnične in finančne pomoči, kar je povzročilo težave za novo neodvisno državo. Kljub temu je Gvineja vztrajala pri svoji poti in se povezala z drugimi afriškimi državami ter socialističnimi državami, kot sta Sovjetska zveza in Kitajska, da bi pridobila podporo in pomoč.
Danes Gvineja ni kolonija nobene države. Je suverena država, ki se sooča z izzivi razvoja, vendar ohranja svojo neodvisnost in suverenost. Gvineja je članica Združenih narodov, Afriške unije in drugih mednarodnih organizacij ter si prizadeva za gospodarski in socialni napredek svojih prebivalcev. Kaj reči drugega kot – čestitke, Gvineja za osvoboditev in srečno na poti suverenosti še naprej!