Amerikanka #032
Današnji dan je za državo Irak z Bližnjega vzhoda še posebej pomemben, saj obeležujejo 92 let neodvisnosti od Združenega kraljestva (od 1932). Rešite križanko in izvedeli boste (če boste prebrali po vrsti črke z desno zgoraj oštevilčenih polj od 1 do 13), kako se temu dnevu reče.
Vodoravno:
1. divja in lepotna rastlina z večinoma modrimi cveti, 11. manjši koledar, 12. začetnici nekdanjega češkega tenisača Lendla, 13. del Maribora, tudi vsakoletna mariborska festivalska prireditev ob Dravi, 14. začetnici angleškega komika, znanega tudi kot Mr. Bean, 15. grška boginja, muza komedije, tudi modrica, 17. zmrznjena voda, 18. tip Seatovega vozila, 19. ameriška tedenska revija, 20. nekdanji nogometaš Vidovič, 24. gorska pokrajina na JZ delu Hrvaške, 25. enočlenik v matematiki, 26. razvito duhovno življenje družbe, izobraževanje, vzgoja, šolstvo, 28. debel in plemenit kostanj, 29. parni organ v trebušni votlini za izločanje seča, 30. pripadnik ljudstva v Pirenejih, 31. začetnici gledališke igralke Zupančič (1931-2017), 32. Eskim (po lastnem poimenovanju), 33. povzročanje močnega pokanja ob razelektritvi ozračja, 36. klavirska tipka, 37. glavno mesto Nizozemske.
Navpično:
1. potepuh, popotnik (zast.), 2. polarnost (knjiž.), 3. sredina kolesa, 4. zelena dišeča začimbna in zdravilna rastlina iz rodu ustnatic, 5. domislica, misel, predstava, pojem, tudi zamisel, načrt, 6. nekdanji italijanski alpski smučar, Matteo, 7. zli duh v slovanskih pravljicah, hudič, 8. konec biča, 9. formalnosti pri posvetnih in duhovnih opravilih, 10. brezplodno teoretiziranje in ločevanje znanosti od življenja in prakse, 16. travnik ob vodi, 17. hrvaški rokometni strateg Červar, 19. slovenski dramatik in pesnik, Igor, pravo ime Boris Fakin, 20. največje pristaniško mesto v Dalmaciji, Hrvaška, 21. puljska znamenitost, 22. način, glagolski naklon (lat.), 23. jutranja zarja, sij, svit (knjiž., redko), 25. značilnost pustovanja ali Covid ‘pustovanja’, 27. ime šansonjerke Mavrič, 28. trdna, mazava, v vodi netopna organska snov iz maščobnega tkiva, običajno uporabljana za zmanjševanje trenja, 30. najvišja stopnja jeze, 34. začetnici dolenjske novinarke Mikec (Radio Krka), 35. začetnici hrvaške pevke Donelli.
Kako je Irak postal angleška kolonija in kako se mu je uspelo osamosvojiti?
Irak je postal britanska kolonija po prvi svetovni vojni, ko je Združeno kraljestvo leta 1920 prevzelo nadzor nad ozemljem, ki je bilo prej del Otomanskega cesarstva.
To se je zgodilo po razpadu Otomanskega cesarstva, ko so zavezniki razdelili njegove ozemlje. Britanci so Irak upravljali kot mandatno ozemlje pod okriljem Društva narodov, kar je pomenilo, da so imeli formalno odgovornost za pripravo Iraka na neodvisnost, vendar so v praksi ohranili velik nadzor nad državo.
Britanci so si Irak prisvojili in kolonizirali brez privolitve Iračanov. To se je zgodilo s silo, saj so britanske sile zasedle ozemlje in vzpostavile svojo upravo. Iračani so se temu uprli, kar je privedlo do iraške revolucije leta 1920, ko so se Iračani množično uprli britanski oblasti. Kljub temu so Britanci upor zadušili in nadaljevali z upravljanjem Iraka kot kolonije.
Ideja o neodvisnosti je začela pridobivati na moči med iraškimi nacionalisti, ki so si prizadevali za suverenost in samoupravo. Iraški narod je močno podpiral gibanje za neodvisnost, kar je privedlo do političnih pogajanj med iraškimi voditelji in britanskimi oblastmi. Leta 1930 je bil podpisan Anglo-iraški sporazum, ki je določil pogoje za postopno pridobitev neodvisnosti.
Oktobra 1932 je Irak uradno postal neodvisna država in bil sprejet v Društvo narodov kot suverena država. Britanci so dovolili suverenost Iraka, vendar so ohranili določene vojaške in gospodarske interese v državi. Po pridobitvi neodvisnosti je Irak začel graditi lastno državno strukturo in gospodarstvo.
Dovolili suverenost Iraka, vendar ohranili določene vojaške in gospodarske interese v državi??
Ko je Irak leta 1932 postal neodvisen, so Britanci ohranili določene vojaške in gospodarske interese v državi. To ni pomenilo, da so neposredno krojili iraško politiko, vendar so imeli še vedno vpliv na določene vidike iraškega gospodarstva in varnosti. Britanci so ohranili vojaške baze v Iraku in imeli dostop do iraških naftnih virov, kar jim je omogočalo gospodarski vpliv.
Britanci so imeli interes v iraški nafti, saj je bila nafta ključna za britansko gospodarstvo in vojaške operacije. Britanske naftne družbe so imele koncesije za črpanje nafte v Iraku, kar je omogočalo Britancem dostop do pomembnih energetskih virov. Poleg tega so Britanci ohranili vojaške baze v Iraku, kar jim je omogočalo strateški nadzor nad regijo in zaščito njihovih gospodarskih interesov.
Čeprav so Britanci formalno priznali iraško neodvisnost, so še vedno imeli vpliv na iraško politiko preko gospodarskih in vojaških interesov. To je vključevalo nadzor nad naftnimi polji in vojaško prisotnost, ki je omogočala zaščito britanskih interesov v regiji. Vendar pa je iraški narod postopoma pridobil večjo avtonomijo in nadzor nad svojimi viri, kar je zmanjšalo britanski vpliv.
Danes je Irak suverena država in ni pod vojaškim nadzorom nobene tuje sile, čeprav ima še vedno izzive z notranjo stabilnostjo in varnostjo. Ameriške sile so bile prisotne v Iraku po invaziji leta 2003, vendar se je večina tujih vojakov umaknila, razen manjšega števila ameriških sil, ki sodelujejo pri usposabljanju in podpori iraških varnostnih sil.
Kar zadeva 100. obletnico neodvisnosti, se pričakuje, da bo Irak pripravil posebne slovesnosti in dogodke, da bi obeležil ta pomemben mejnik v svoji zgodovini. To bo priložnost za refleksijo o preteklih dosežkih in izzivih ter za praznovanje iraške suverenosti in neodvisnosti. Čestitke Iračanom za suverenost in še na mnoga suverena in uspešna leta!